Spójrz na dłonie. To tutaj pojawia się objaw podwyższonego cholesterolu

Poziom cholesterolu we krwi poznamy badając krew. Niekiedy jednak wysoki poziom cholesterolu manifestuje się na skórze, a także dłoniach czy nogach. Na co zwrócić uwagę?

Amerykańska Akademia Dermatologii (American Academy of Dermatology), organizacja zrzeszająca dermatologów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, mówi o pewnych znakach ostrzegawczych, które można zauważyć na skórze, powiązanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. I tak, na wysoki poziom cholesterolu wskazują żółtawo-pomarańczowe, woskowe narośla na skórze, które są złogami cholesterolu. Fachowe nazwy tego typu zmian to xanthelasma, jeżeli są to złogi cholesterolu umiejscowione na powiekach oraz xanthoma - złogi cholesterolu występujące w innych miejscach na skórze.

Kępki żółte - co to takiego?

Xanthelasma to inaczej kępki żółte lub żółtaki. Te podskórne złogi cholesterolu mają postać grudek (płaskich bądź wypukłych) o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Najczęściej sadowią się w pobliżu wewnętrznego kąta oka, na powiece. Zwykle jest ich kilka i znajdują się w okolicy obu oczu, na górnej i dolnej powiece. W dotyku są miękkie lub półtwarde, mogą też ulec zwapnieniu i wyraźnie stwardnieć. Nie są jednak bolesne. Kępki żółte mają też tendencje do zlewania się i tworzenia coraz większych grudek. Taki stan nazywa się ksantomatozą.

Kępki żółte mogą pojawić się w wielu miejscach na skórze, nie tylko w kącikach oczu, ale także w zmarszczkach na dłoniach lub z tyłu podudzi, na nogach nad ścięgnami lub więzadłami (najczęściej w okolicy ścięgna Achillesa), a także na szyi, ramionach, tułowiu lub pod pachami. Kępki żółte brodawkowate znajdziemy na błonie śluzowej jamy ustnej lub na skórze w okolicy krocza.

Ale pamiętajmy też, że obecność kępek żółtych może być oznaką nie tylko wysokiego poziomu cholesterolu (co drugi przypadek wiąże się z hiperlipidemią), ale także cukrzycy i niedoczynności tarczycy. Druga ważna uwaga - u większości osób z wysokim poziomem cholesterolu żółtaki jednak się nie pojawiają.

Rodzinna hipercholesterolemia (choroba dziedziczna, która objawia się za wysokim poziomem cholesterolu we krwi, niezależnie od innych czynników ryzyka), może odpowiadać za powstawanie obrzęków na kostkach dłoni, kolanach lub ścięgnie Achillesa z tyłu kostki. 

Zobacz wideo Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

Ksantoma erupcyjna

Nagłe pojawienie się wielu tłuszczowych złogów cholesterolu wskazuje na gwałtownie podwyższony poziom cholesterolu lub cukrzycę. Guzki mogą wyglądać jak wysypka, brodawki lub zakaźna choroba skóry zwana mięczakiem zakaźnym. Amerykańscy eksperci wyjaśniają, że w rzeczywistości są to złogi cholesterolu spowodowane wyjątkowo wysokim poziomem trójglicerydów (rodzaju cholesterolu) we krwi. W takim przypadku konieczne jest leczenie mające na celu obniżenie stężenia lipidów w organizmie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.