Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. "Wskazują, że na ich decyzję miały wpływ osoby o poglądach antyszczepionkowych"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Pediatrzy alarmują: chociaż choroba nie wybiera, to rodzice wybór mają. Antyszczepionkowa droga, którą niektórzy wybierają, coraz częściej prowadzi ich dzieci na szpitalne oddziały.

- Jeżeli nie szczepimy dziecka, to narażamy to dziecko na choroby ciężkie i tak zwane zapomniane, jaką chorobą był kiedyś krztusiec - zwraca uwagę Sławomira Niedźwiecka, specjalistka chorób zakaźnych, pediatrka w Szpitalu Copernicus PL w Gdańsku.

To, że krztusiec o sobie przypomina, widać choćby w statystykach z województwa pomorskiego. W tym roku tylko do połowy kwietnia zdiagnozowano 68 przypadków, wśród nich 35 u dzieci i nastolatków. To więcej niż w całym ubiegłym roku. W połowie kwietnia już było widać też, że pod względem liczby zakażeń krztuścem jest to miesiąc rekordowy.

Zachorowania na krztusiec w woj. pomorskimWojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsk

CZYTAJ TAKŻE: Duży wzrost zachorowań na krztusiec

- Obserwujemy to u nas w szpitalu, od początku lutego regularnie mamy pacjentów z podejrzeniem lub z potwierdzeniem krztuśca - informuje dr Ilona Derkowska, pediatrka i zastępca kierownika Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Powrót groźnej choroby zakaźnej
Powrót groźnej choroby zakaźnejTVN24

Krztusiec - zakażenie i objawy

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna, przenoszoną drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, mówienia. Zakaża się nią nawet 90 procent nieuodpornionych osób z kontaktu. Świadomie nie szczepiąc dzieci bez przeciwwskazań, rodzice lub opiekunowie pozbawiają je cennych przeciwciał.

- Jak nie mają przeciwciał, nie mogą się bronić, muszą te przeciwciała sami wytworzyć, w związku z czym mogą je wytworzyć tylko i wyłącznie podczas kontaktu z chorobą. Jeżeli są zaszczepione, to one już wcześniej mają tę broń - wyjaśnia Derkowska.

Najcięższe objawy krztuśca, zwanego też kokluszem, występują u niezaszczepionych niemowląt do 6. miesiąca życia. Silny, napadowy kaszel może prowadzić do bezdechu, dalej do niedotlenienia, upośledzenia, a nawet śmierci. - Chorobę roznoszą dzieci starsze, które również są niezaszczepione, a mogłyby być szczepione i nie byłyby wtedy źródłem zakażenia dla populacji - zaznacza Niedźwiecka.

ZOBACZ TEŻ: Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Bezpłatne, obowiązkowe szczepienia dla dzieci powinny chronić przed zachorowaniem lub ciężkim przebiegiem nie tylko krztuśca, ale też między innymi gruźlicy, błonicy, świnki, różyczki czy odry.

- O odrze zapomnieliśmy na moment, kiedy ogromny odsetek dzieci był zaszczepiony, bo tak naprawdę ten odsetek powinien być powyżej 95 procent populacji, żebyśmy odry nie widzieli - zwraca uwagę dr Ewelina Gowin, pediatrka w Wielkopolskim Centrum Pediatrii.

Czym jest krztusiec?
Czym jest krztusiec?Wbrew powszechnej opinii na krztusiec zapadają nie tylko dzieci. To choroba bakteryjna, objawiająca się przewlekłym, napadowym kaszlem. U dorosłych często bywa mylony z przeziębieniem czy grypą. Krztusiec niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań, dlatego tak ważne jest, by co 10 lat szczepić się przeciwko niemu.Shutterstock

Obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Co grozi za odmowę?

W ostatnich latach rośnie grupa rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy. Te dane uwzględniają też osoby, których rodzice później zmienili zdanie, oraz szczepienia odroczone ze względu na stan zdrowia, co nie zmienia faktu, że z powodu widocznego na wykresie trendu lekarze obawiają się powrotu nie tylko odry czy krztuśca.

Liczba uchybień od obowiązkowych szczepień w latach 2014-2023szczepienia.pzh.gov.pl

- Już pojawiają się w innych krajach przypadki ognisk zakażeń polio, podobnie może się stać z zapaleniem wątroby typu B, które w tej chwili w populacji dziecięcej dzięki szczepieniom nie występuje, ale kiedy przestaniemy szczepić, to również i to zakażenie może się pojawić - wskazuje Gowin. - Blisko 80 procent rodziców w ogóle nie podaje przyczyny, dlaczego unika szczepień ochronnych, drugą liczną grupę stanowią osoby, które wskazują, że na ich decyzję miały wpływ osoby o poglądach antyszczepionkowych - informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

W 2023 roku zachodniopomorscy urzędnicy za niewykonanie obowiązkowych szczepień u dzieci nałożyli grzywny w ponad czterystu przypadkach, rok wcześniej było ich o połowę mniej.

- Nie zależy nam na tym, żeby zarabiać na karach, zależy nam na tym, żeby dzieci były zgodnie z nowoczesną nauką szczepione, bo jest to najlepszy, naukowo udokumentowany sposób utrzymania nie tylko dzieci, ale całej populacji w zdrowiu - podkreśla Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.

Pani Agnieszka szczepi czteromiesięczną córkę Julię, ale nie z obawy przed karą finansową. - Jak się dziecka nie zaszczepi i później coś się stanie, to już rodzic ma to na własnym sumieniu - mówi pani Agnieszka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS