NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Tysiąc zabiegów robotycznych "na NFZ" w dwa lata. Taki wynik osiągnął szpital Urovita w Chorzowie

Autor: Oprac. AN • Źródło: Mat. prasoweOpublikowano: 24 kwietnia 2024 16:30Zaktualizowano: 26 kwietnia 2024 10:43

Szpital Urovita w Chorzowie postawił na wykonywanie nowoczesnych operacji, jeszcze zanim stało się to modne. Lekarze chwalą tę strategię, bo daje im możliwość rozwoju zawodowego, korzystniejsze warunki pracy oraz zauważalnie lepsze efekty leczenia.

Tysiąc zabiegów robotycznych "na NFZ" w dwa lata. Taki wynik osiągnął szpital Urovita w Chorzowie
Szpital Urovita w Chorzowie postawił na wykonywanie nowoczesnych operacji jeszcze zanim stało się to modne. Fot. mat.pras.
  • Szpital Urovita w Chorzowie od początku 2022 roku realizuje operacje z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń i zwiększa ich liczbę po wprowadzeniu dodatkowego finansowania przez Ministerstwo Zdrowia
  • Placówka przeprowadziła już ponad tysiąc operacji robotycznych, w tym prostatektomie radykalne, operacje pęcherza moczowego, macicy i nerek, korzystając z dofinansowania NFZ
  • Szpital chce osiągnąć liczbę dwóch tysięcy zabiegów do 2026 roku
  • Urovita zapewnia kompleksowe usługi urologiczne i ginekologiczne, obejmujące pełną diagnostykę, operacje (w tym robotyczne), a także wsparcie dietetyka, onkologa i fizjoterapeuty
  • Rozbudowuje infrastrukturę o Ogólnopolskie Centrum Leczenia Nowotworów Prostaty i Pęcherza

Szpital Urovita ma zabiegi robotyczne już od 2022 roku

Coraz więcej szpitali zaczyna wykorzystywać roboty chirurgiczne. Niewątpliwie duża w tym zasługa Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało się na dodatkowe finansowanie ze środków publicznych zabiegów robotycznych w trzech różnych wskazaniach: prostatektomii radykalnej oraz usunięcia nowotworów błony śluzowej macicy lub jelita grubego.

Chorzowski szpital Urovita wyprzedził jednak ten trend. Pierwszą operację z wykorzystaniem robota chirurgicznego wykonał bowiem już w lutym 2022 r. Kilka tygodni później urządzenie wprawiano w ruch praktycznie codziennie. To było jeszcze przed ogłoszeniem pierwszego zwiększonego finansowania za wykonywanie zabiegów robotycznych prostatektomii radykalnej.

- Zanim Ministerstwo Zdrowia zaproponowało osobną wycenę dla zabiegów robotycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia płacił nam za operację robotyczną prostatektomii radykalnej jak za świadczenie wykonane techniką klasyczną czy laparoskopową. Nie przeszkadzało nam to. Chcieliśmy, żeby nasz zespół zdobywał doświadczenie w robotyce, a pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych operacji - mówi prezes Urovita Lesław Polański.

Dziś jego zespół może pochwalić się największą liczbą wykonanych prostatektomii radykalnych w Polsce finansowanych ze środków publicznych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu kadry medycznej oraz dużym potrzebom zdrowotnym pacjentów zgłaszających się do chorzowskiego ośrodka, bywa i tak, że zabieg przy użyciu robota przeprowadza się nawet u pięciu pacjentów dziennie. Tylko w samym 2023 r. wykonano 392 zabiegów usunięcia prostaty w asyście maszyny.

Nowoczesne urządzenia stosowane także w innych zabiegach

W Szpitalu Urovita stosuje się nowoczesne urządzenia także przy innych zabiegach, np. operacjach pęcherza moczowego, macicy czy nerek. W ubiegłym roku wykonano łącznie 656 zabiegów w asyście robota - także w ramach finansowania z NFZ. Od samego początku przygody z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, placówka przeprowadziła łącznie ponad tysiąc operacji w asyście robota.

- Staramy się wykonywać robotycznie wszystkie zabiegi, dla których znajdujemy zalecenia towarzystw naukowych sugerujące, że wykorzystanie nowoczesnych urządzeń chirurgicznych może przynieść zwiększone korzyści pacjentom. Powyższe realizujemy, niezależnie od tego, czy Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowo to premiuje - podkreśla Lesław Polański.

Szef placówki spodziewa się, że przy stale zwiększającej się dynamice wykonywanych zabiegów uda się osiągnąć pułap dwóch tysięcy operacji robotycznych w 2026 r. Menedżer przyznaje jednak, że ma śmiały cel, aby ten sukces dało się świętować już w drugim kwartale 2025 r.

Wygoda, skuteczność i mniej powikłań

Pytamy zespół Lesława Polańskiego, jak ocenia wdrożoną przez prezesa strategię. Lek. Marcin Trzewik, kierownik bloku operacyjnego i operator robotyczny w szpitalu Urovita przyznaje, że dla wykonującego zabieg oraz pacjenta operacja robotyczna vs. klasyczna to jak porównanie nieba z ziemią.

Lekarz przekonuje, że zabieg przy wsparciu maszyny jest niezwykle wygodny do wykonania. Ergonomia pracy jest dużo lepsza niż w przypadku klasycznych zabiegów. Operator nie musi się nachylać i przybierać niekomfortowych pozycji.

- Siadam na krześle, mam trójwymiarowy widok pola operacyjnego, przedstawiony w dużym powiększeniu. Daje mi to olbrzymią pewność w zakresie wykonywanych czynności - opowiada lek. Marcin Trzewik.

Z punktu widzenia pacjenta operacja robotyczna również daje wiele korzyści. Mówi nam o nich dr n. med. Andrzej Szurkowski, Lekarz Naczelny i Ordynator Oddziału Urologii w Szpitalu Urovita. Wskazuje, że po zabiegu robotycznym rana operacyjna goi się znacznie lepiej, rzadziej się wikła i mniej boli (dzięki czemu pacjent może przyjmować mniejsze dawki leków przeciwbólowych). Pobyt chorych w szpitalu można zaś skrócić nawet o kilka dni.

- Z kolei pacjenci po prostatektomii radykalnej częściej są w stanie utrzymywać mocz i wzwód po zabiegu. Oba te aspekty istotnie wpływają na ich jakość życia po zabiegu - podkreśla dr n. med. Andrzej Szurkowski.

Stały rozwój usług medycznych

Szpital Urovita stale rozwija też wachlarz swoich usług stawiając na pełną kompleksowość oferowanych terapii. Od stycznia br. placówka zapewnia pacjentom z chorobami urologicznymi i ginekologicznymi: pełną diagnostykę, badania genetyczne, możliwość przeprowadzenia zabiegu (w tym robotyczne), wsparcie dietetyka i onkologa oraz fizjoterapeuty, a także ewentualną chemioterapię i możliwość skorzystania z programów lekowych.

- Finalizujemy właśnie budowę Ogólnopolskiego Centrum Leczenia Nowotworów Prostaty i Pęcherza, w którym pacjenci będą mogli skorzystać z naszej pełnej oferty w zakresie leczenia schorzeń urologicznych, oczywiście w ramach NFZ. Pacjenci, którzy przyjdą do Centrum z uzasadnionym skierowaniem pilnym będą przyjęci w tym samym dniu i rozpoczną diagnostykę lub leczenie. To ambitny plan, ale chcemy żeby czas oczekiwania do urologa dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu wynosił zero dni  - informuje Lesław Polański.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum