NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Z Sejmu do Europarlamentu. Bartosz Arłukowicz "jedynką" w swoim okręgu

Wydawca portalu rynekzdrowia.pl; dziennikarka z ponad 25-letnim stażem. Wcześniej m.in. w Dzienniku Zachodnim, Polska The Times, Newsweek Polska, Newsweek Historia, RMF FM, oprócz tego autorka w popularnonaukowym serwisie o sztucznej inteligencji Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB i redaktor w Newserii. Prywatnie pasjonatka sportów zimowych, akademicka mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, kilkukrotna mistrzyni Polski dziennikarzy i uczestniczka mistrzostw świata. Email: marianna.lach@ptwp.pl Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 24 kwietnia 2024 15:00   • Zaktualizowano: 24 kwietnia 2024 17:11

Poseł bieżącej kadencji Parlamentu RP i przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a wcześniej m.in. poseł Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz, będzie otwierał listę w wyborach do PE w okręgu zachodniopomorskim i lubuskim.

Z Sejmu do Europarlamentu. Bartosz Arłukowicz "jedynką" w swoim okręgu
Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Koalicja Obywatelska ogłosiła dziś (24 kwietnia) wszystkie "jedynki" na listach wyborczych do Europarlamentu
  • Jedynką w okręgu zachodniopomorskim i lubuskim jest Bartosz Arłukowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia
  • Biorąc pod uwagę wynik, jaki uzyskał w swoim okręgu w wyborach na posła, mandat europosła ma prawie w kieszeni

Bartosz Arłukowicz kandyduje do PE

Te informacje pojawiały się już w trakcie formowania obecnego rządu i poszukiwania osoby chętnej do sprawowania funkcji ministra zdrowia. Bartosz Arłukowicz wydawał się wtedy kandydatem oczywistym, jednak ministrą zdrowia została Izabela Leszczyna.

Jak wtedy ustalił w kuluarach sejmowych Rynek Zdrowia, Arłukowicz, wcześniej europoseł, wystartował do Sejmu RP, aby "pociągnąć listę" wyborczą w swoim okręgu - co zresztą się stało, uzyskał bardzo dobry wynik - z planami kolejnego ubiegania się o mandat w Parlamencie Europejskim.

W środę obradowała Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, która zatwierdzała listy KO do Parlamentu Europejskiego.

Co oznacza start posła Arłukowicza w wyborach europarlamentarnych? Że jeżeli uda mu się objąć mandat, co jest prawie pewne, dojdzie do zmian w sejmowej Komisji Zdrowia, której obecnie przewodniczy.

Podczas wystąpienia na radzie premier Donald Tusk mówił, że dzięki wielkiemu zrywowi Polek i Polaków, który miał miejsce w wyborach 15 października ubiegłego roku, dokonały się w naszym kraju "wielkie rzeczy". Przekonywał również, jak ważne są nadchodzące wybory.

- Te wybory, nie każdy w to może uwierzy, nie do każdego jeszcze to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej, mimo że są to wybory do Europarlamentu, więc wydawałoby się, że do miejsca i do spraw, które są dość odległe od codziennego życia - podkreślił Tusk.

Kariera polityczna Bartosza Łukowicza

Przypomnijmy, że Arłukowicz to lekarz pediatra (studiował na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, na której pracował jako nauczyciel akademicki), który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał po raz kolejny mandat poselski, startując z ramienia Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej i uzyskując piąty wynik w kraju i trzeci jako kandydat KO (67 325 głosów).

Był już posłem na Sejm VI, VII, VIII kadencji, a od 2019 roku deputowanym do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Warto też zaznaczyć, że w 2011 r. Arłukowicz był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2011–2015 ministrem zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, ponadto latach 2020–2021 i od 2021 wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Tak opisywał swoją wcześniejszą pracę w PE kilka miesięcy temu na antenie  TVN24: - Dobrze odnalazłem się w Parlamencie Europejskim. Kilka ważnych rzeczy tam się udało. Kiedy szedłem do PE, przygotowałem sześciopunktowy plan Arłukowicza. Powiem o dwóch rzeczach. Po pierwsze, żeby Europa zajęła się w końcu tym, co najważniejsze. Skoro funduje, buduje drogi, szkoły, muzea, to musi też zająć się największym wyzwaniem, jakim jest rak. I w tej kadencji udało się stworzyć specjalną komisję do spraw walki z rakiem, na której czele stanąłem. Stworzyliśmy specjalny raport, żeby znosić dysproporcje w leczeniu raka między regionami, różnymi krajami Europy, bo nie godzę się, żeby pacjentka z rakiem piersi ze wschodniej części Europy miała mniejsze szanse na przeżycie niż obywatelka zachodniej części z takim samym rakiem - wskazał.

Dodajmy, że listę KO w Wielkopolsce otworzy była premier, minister zdrowia, posłanka kilku kadencji i również była europosłanka lekarka Ewa Kopacz.

Wybory do Europarlamentu odbędą się w różnych krajach Unii Europejskiej między 6 a 9 czerwca. W Polsce głosować będziemy w niedzielę 9 czerwca. Rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego podpisał prezydent Andrzej Duda.




Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum