NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Nowe ograniczenia w stosowaniu leku przeciwpadaczkowego. URPL zwrócił się do farmaceutów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia, URPLOpublikowano: 24 kwietnia 2024 13:00

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych skierował prośbę do prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej o rozpowszechnienie wśród farmaceutów informacji o ograniczeniach w stosowaniu leku Topiramat.

Nowe ograniczenia w stosowaniu leku przeciwpadaczkowego. URPL zwrócił się do farmaceutów
URPL poinformował o ograniczeniach w stosowaniu leku topiramat. Fot. AdobeStock/lubero
  • Topiramat jest teratogenny. Dzieci narażone na topiramat w okresie życia płodowego mają większe ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych, małej masy urodzeniowej i małej masy płodu w stosunku do wieku ciążowego - wskazano w materiałach edukacyjnych od URPL
  • Okazuje się, że wśród najczęstszych wad rozwojowych spowodowanych przyjmowaniem przez ciężarną wspominanego leku były m.in. rozszczep wargi i podniebienia, spodziectwo oraz anomalie dotyczące różnych układów
  • W materiałach edukacyjnych dla pracowników medycznych znalazła się karta dla pacjenta - wynika z niej, że w trakcie leczenia topiramatem i przez co najmniej 4 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki należy stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku topiramat u kobiet

Do Naczelnej Rady Aptekarskiej pismo skierował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. – Urząd zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie w rozpowszechnieniu wśród farmaceutów zatwierdzonych materiałów edukacyjnych. Materiały informują o istotnych przeciwwskazaniach i zagrożeniach wynikających z leczenia topiramatem oraz warunkach jego stosowania mających na celu unikanie narażenia na topiramat w okresie ciąży – czytamy.

W materiałach przeznaczonych dla pracowników ochrony zdrowia przypomniano, że topiramat jest teratogenny - dzieci narażone na topiramat w okresie życia płodowego mają większe ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych, małej masy urodzeniowej i małej masy płodu w stosunku do wieku ciążowego.

- W północnoamerykańskim rejestrze ciąż leczonych lekami przeciwpadaczkowymi około 4,3 proc. dzieci narażonych na monoterapię topiramatem miało poważne wrodzone wady rozwojowe w porównaniu z 1,4 proc. w grupie referencyjnej nieprzyjmującej leków przeciwpadaczkowych – czytamy w materiałach

Wśród najczęściej występujących rodzajów wad rozwojowych wymieniono: rozszczep wargi i podniebienia, spodziectwo oraz anomalie dotyczące różnych układów. Co więcej, populacyjne badanie rejestrowe przeprowadzone w krajach skandynawskich również wykazało 2–3-krotnie większą częstość występowania poważnych wad rozwojowych (do 9,5 proc.) w porównaniu z grupą referencyjną nieprzyjmującą leków przeciwpadaczkowych (3 proc.).

I dodano, że „badania wskazują, że w porównaniu z monoterapią, istnieje zwiększone ryzyko działania teratogennego związanego ze stosowaniem leków przeciwpadaczkowych w terapii skojarzonej. Ryzyko to było zależne od dawki; działania niepożądane obserwowano nawet przy niskich dawkach”.

Topiramat jest przeciwwskazany w następujących stanach:

  • Profilaktyka migreny

- w okresie ciąży,

- u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących wysoce skutecznej metody antykoncepcji.

  • Padaczka

- w okresie ciąży, chyba że nie ma odpowiedniego alternatywnego leczenia,

- u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących wysoce skutecznej antykoncepcji. Jedynym wyjątkiem jest kobieta, dla której nie ma odpowiedniej alternatywy, ale która planuje ciążę i która jest w pełni poinformowana o ryzyku związanym z przyjmowaniem topiramatu w czasie ciąży.

Topiramat. Ważne zalecenia dla pacjentek

URPL przesłał także kartę dla pacjenta dotyczącą leku zawierającego topiramat – dla kobiet i dziewcząt w wieku rozrodczym. Możemy w niej przeczytać, że:

  • w trakcie leczenia topiramatem i przez co najmniej 4 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki topiramatu należy stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji. Lekarz doradzi, która metoda będzie najbardziej odpowiednia dla pacjentki,
  • przynajmniej raz w roku należy udać się do lekarza w celu kontroli leczenia,
  • jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,
  • jeśli pacjentka planuje mieć dziecko, nie należy przerywać stosowania antykoncepcji przed konsultacją z lekarzem,
  • jeśli pacjentka choruje na padaczkę, nie należy przerywać stosowania topiramatu, dopóki lekarz tak nie zaleci, ponieważ stan pacjenta może się pogorszyć.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum