NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Pierwsza nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej od 20 lat. 17 maja głosowanie

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIL, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 24 kwietnia 2024 08:30

Naczelna Izba Lekarska zapewniła, że od początku IX kadencji Komisja Etyki Lekarskiej intensywnie pracowała nad dostosowaniem zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej do obecnych realiów. Finalna wersja projektu została przesłana do delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy, a propozycje zmian będą poddane pod dyskusję i głosowanie 17 maja.

Pierwsza nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej od 20 lat. 17 maja głosowanie
Propozycje zmian w Kodeksie Etyki Lekarskiej zostaną poddane głosowaniu w maju. Fot. Shutterstock/kitzcorner
  • Powstała propozycja nowej odsłony Kodeksu Etyki Lekarskiej, z założeniem, że ma być adekwatny do współczesnych wyzwań i potrzeb zawodu - podkreśla NIL
  • - Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej to niezwykle istotne wydarzenie dla naszej społeczności lekarskiej. KEL liczy 35 lat, a ostatnia jego nowelizacja miała miejsce w 2003 roku, czyli ponad 20 lat temu – zaznaczył dr n.med. Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej
  • Co ważne, przyjęta przez NRL i ujednolicona wersja projektu nowego Kodeksu została przekazana delegatom na KZL. Będzie poddana głosowaniu na tegorocznym Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Lekarzy w maju

Propozycja zmian w Kodeksie Etyki Lekarskiej

NIL zaznacza, że od początku IX kadencji, z uwzględnieniem zmian zachodzących w medycynie i społeczeństwie, Komisja Etyki Lekarskiej intensywnie pracowała nad dostosowaniem zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej do obecnych realiów.

Powstała propozycja nowej odsłony Kodeksu dzięki zaangażowaniu ekspertów z całej Polski. Nowelizacja ma być adekwatna do współczesnych wyzwań i potrzeb zawodu. NIL wyjaśnia, że ujednolicona wersja projektu, ustalona przez Naczelną Radę Lekarską 8 marca 2024 roku została przesłana do delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy, natomiast propozycje zmian będą poddane pod dyskusję i głosowanie 17 maja. Decyzja Zjazdu będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania środowiska lekarskiego.

- Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej to niezwykle istotne wydarzenie dla naszej społeczności lekarskiej. KEL liczy 35 lat, a ostatnia jego nowelizacja miała miejsce w 2003 roku, czyli ponad 20 lat temu. Od tego czasu świat się mocno zmienił, do gabinetów lekarskich wkroczyła telemedycyna, a codziennością stały się media społecznościowe. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu lekarzy z różnych regionów Polski oraz kompetencjom mentorującego nam prof. Pawła Łukowa, kierownika Zakładu Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, udało nam się przygotować materiał, który będzie miał pozytywny wpływ na jakość świadczonych usług medycznych i odpowiedzialność zawodową lekarzy – wskazał w komunikacie dr n.med. Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Okazuje się, że pomimo pierwotnych założeń, że Kodeks wymaga jedynie komentarza, Komisja zdecydowała o przeprowadzeniu akcji „Zadaj pytanie”, której celem było wskazanie które dylematy etyczne nie mają – w ocenie respondentów – odzwierciedlenia w obecnych zapisach Kodeksu. Zebrano blisko 130 zagadnień i pytań lekarzy z całego kraju, więc Komisja rozpoczęła prace nie tylko nad komentarzem, ale i zmianami redakcyjnymi poszczególnych artykułów. Był to pierwszy etap samorządowej dyskusji nad Kodeksem.

Intensywne prace nad Kodeksem i wątpliwości lekarzy

Co istotne dla sprawy, największe wątpliwości dotyczyły udziału lekarzy w reklamach oraz szeroko pojętej telemedycyny. Obie kwestie zostały przeanalizowane na współorganizowanej przez Komisję z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku oraz Śląską Izbą Lekarską w Katowicach konferencji „Rozmowy o etyce – KEL, reklama, psychiatria”. Odbyte na niej dyskusje dały kierunek nowelizacji art. 63 dotyczącego reklamy, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.

- Jak się okazuje przepisy unijne mają zastosowanie do projektów uchwał samorządów zawodowych, ponieważ mają one wpływ na warunki wykonywania zawodu regulowanego, a zawód lekarza i lekarza dentysty jest zawodem regulowanym w świetle prawa unijnego – lekarze muszą posiadać bowiem specjalne kwalifikacje, które zapewniają wysoką jakość świadczonych przez nich usług. To pokazuje jak wielkim zadaniem jest praca nad nowelizacją KEL – skomentował dr de Rosier.

Od czerwca ubiegłego roku, na stronie internetowej NIL były publikowane omówienia kolejnych artykułów Kodeksu. W ocenie przewodniczącego Komisji są to projekty zmian, a zarazem próby wyjaśnienia, jak rozumieć wybrane zapisy KEL. Końcowa propozycja nowelizacji została poddana konsultacjom społecznym.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum