NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu ma nowy sprzęt do usuwania kamieni nerkowych

Autor: oprac. KM • Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w OpoluOpublikowano: 23 kwietnia 2024 15:30

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu uaktualnił wyposażenie Oddziału Urologicznego: wprowadził nowoczesny stół operacyjny i mobilne urządzenie RTG. Zmiany sprzętowe znacząco poprawią skuteczność i dokładność procedur usuwania kamieni nerkowych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu ma nowy sprzęt do usuwania kamieni nerkowych
Zabieg w Pracowni Litotrypsji. Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

 

Nowy sprzęt do leczenia kamicy nerkowej w USK w Opolu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poinformował, że do tamtejszej Pracowni Litotrypsji, działającej w obrębie Oddziału Urologicznego, trafił nowoczesny stół operacyjny wyposażony w mobilny aparat RTG z ramieniem C oraz drukarkę o wartości 531 tys. zł. Zabiegi przeprowadzane w tej pracowni skierowane są do pacjentów z kamicą nerkową i obejmują między innymi procedury rozbijania oraz rozkruszania kamieni, co umożliwia ich naturalne wydalenie. Nowości na oddziale zastąpiły dotychczas używane, wysłużone urządzenia i umożliwiają diagnostykę oraz leczenie nowotworów górnych dróg moczowych. 

Nowy sprzęt pozwala lekarzom na wykonywanie zabiegów metodą endoskopową.

- Oznacza to, że dostajemy się do nerek albo przez niewielki otwór w powłokach ciała, gdy chcemy usunąć złogi z miedniczki nerkowej, albo drogami naturalnymi, tj. przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, gdy usuwamy lub dezintegrujemy laserem złogi w moczowodzie i układzie kielichowo-miedniczowym - podkreślił cytowany przez USK dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Urologii i uniwersyteckiej Kliniki Urologii.

Zabieg ma spowodować całkowitą dezintegrację  kamieni

Wizualizacja obszaru zabiegowego możliwa jest dzięki kamerze umieszczonej w ureterorenoskopie. Mobilne ramię C, będące częścią aparatu RTG, nie tylko ułatwia pozycjonowanie, ale także zwiększa dokładność procedur i skraca czas ich trwania, co przyspiesza powrót pacjentów do zdrowia.

- Dążymy do tego, żeby zabieg był doszczętny, czyli kamienie lub kamień były zdezintegrowane całkowicie, na pył. Jeśli tych kamieni jest dużo, jeśli kamień jest duży, jeśli kamień był w moczowodzie przez długi czas, to zostawiamy po zabiegu stent wewnętrzny i okruchy po kamieniu wypływają bokiem, a mocz jest oprowadzany przez ten stent - tłumaczył prof. Życzkowski.

Profesor wskazał również, że kamienie moczowe często mają podłoże genetyczne, na które nakłada się wpływ czynników środowiskowych, takich jak dieta, ilość spożywanej wody, aktywność fizyczna, które to elementy można modyfikować.

Kamica nerkowa - objawy, diagnostyka, leczenie

Pierwszym zazwyczaj zauważalnym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa, charakteryzująca się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do podbrzusza i pachwiny. Kolka ta wynika z blokady odpływu moczu przez kamień, co prowadzi do zastoju i bólu.

Podstawowe badania moczu rzadko umożliwiają diagnozę kamicy, dlatego w profilaktyce niezwykle ważne jest regularne przeprowadzanie ultrasonografii brzucha i układu moczowego, jak również nawadnianie organizmu w celu uniknięcia zagęszczenia moczu.

Pacjentom z rozpoznaną kamicą, jak zaznaczono w komunikacie USK, zaleca się wykonanie analizy chemicznej usuniętych kamieni, by zidentyfikować składniki diety sprzyjające ich tworzeniu - może to pomóc w zapobieganiu ich powstawania w przyszłości. Na rynku dostępne są również suplementy diety wspomagające redukcję tworzenia się złogów. Jednakże w pracowni litotrypsji w USK w Opolu rocznie przeprowadza się około 650 zabiegów mających na celu rozkruszenie i rozbijanie kamieni moczowych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum