NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Zmiany w punktach edukacyjnych dla zawodów medycznych. Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 23 kwietnia 2024 09:00

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne zostało skierowane do ogłoszenia.

Zmiany w punktach edukacyjnych dla zawodów medycznych. Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia
Dokument określa m.in. liczby punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego. Fot. Shutterstock/New Africa
  • Skierowane do ogłoszenia rozporządzenie określa formy samokształcenia i system punktacji dla ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących zawody medyczne
  • W dokumencie wskazano na różnorodne metody doskonalenia, takie jak uczestnictwo w konferencjach czy publikacje naukowe
  • Dokument precyzuje, że profesjonaliści medyczni muszą zdobyć co najmniej 200 punktów edukacyjnych w cyklu edukacyjnym, z czego 120 punktów powinno pochodzić z udziału w kursach doskonalących. Nadwyżka punktów nie przechodzi na kolejny okres

Nowe rozporządzenie ws. ustawicznego rozwoju zawodowego medyków

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne zostało skierowane do ogłoszenia.

Zgodnie z oceną skutków regulacji dokument ma na celu określenie:

  • form samokształcenia,
  • liczby punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego wraz z dokumentami potwierdzającymi ich realizację oraz liczby punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego,
  • wzoru karty rozwoju zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny.

- W celu zapewniania właściwej jakości realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego w ramach samokształcenia w rozporządzeniu wskazano różne jego formy, umożliwiające osobie wykonującej zawód medyczny pogłębienie i uaktualnienie wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności zawodowych. Wśród tych form przewidziano m.in. udział w konferencjach, zjazdach czy warsztatach szkoleniowych organizowanych przez towarzystwa naukowe, stowarzyszenia zawodowe, czy pracodawców. Samokształcenie może być również realizowalne przez np. opublikowanie monografii naukowej lub artykułu naukowego, uzyskanie stopnia naukowego lub tytułu profesora, czy wykonywanie czynności zawodowych w formie wolontariatu - informuje MZ.

Jak również tłumaczy resort, zgodnie z projektem rozporządzenia za zrealizowanie każdej z form ustawicznego rozwoju zawodowego przysługują punkty edukacyjne, a liczba punktów edukacyjnych za poszczególne formy oraz dokumenty potwierdzające realizację zostały określone w załączniku do rozporządzenia. W załączniku wskazano ponadto, kto potwierdza daną formę ustawicznego rozwoju zawodowego.

 

Określono wartości punktowe oraz jak je zdobyć

Zgodnie z treścią dokumentu "w celu dopełnienia przez osobę wykonującą dany zawód medyczny obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przewidziano obowiązek uzyskania w okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym, przy czym uzyskana w danym okresie edukacyjnym wyższa liczba punktów edukacyjnych niż 200 nie jest zaliczana na poczet następnego okresu edukacyjnego".

Na mocy rozporządzenia osobom, które uzyskały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i osobom obowiązanym do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, zgodnie z odpowiednimi zapisami ustawy Prawo atomowe umożliwiono, aby uzyskanie tych uprawnień lub realizacja tego obowiązku było równoważne z dopełnieniem obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego.

Resort przedstawił także wzór karty rozwoju zawodowego, w której wojewoda będzie potwierdzał dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego osobie wykonującej zawód medyczny.

Projektowane rozwiązania mają na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy oraz umiejętności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne przez wprowadzenie obowiązku doskonalenia zawodowego w przewidzianych formach, mając na celu zapewnienie właściwej jakości ustawicznego rozwoju zawodowego oraz rzetelnego sposobu dokumentowania jego przebiegu, co w efekcie zapewni wykwalifikowaną kadrę medyczną i zapewni bezpieczeństwo oraz wysoki poziom i kompetencje przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze