Zaczyna się od zaczerwienienia skóry. Ta wstydliwa dolegliwość lubi wracać jak bumerang

Jednym z pierwszych objawów tej choroby jest pojawienie się zaczerwienień na skórze stóp. Kolejny to pękające pęcherzyki, wokół których skóra staje się obrzęknięta. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach należy zachować ostrożność i co musimy zrobić, gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby.

Grzybica stóp to jeden z najbardziej wstydliwych problemów. Dotyka ludzi bez względu na wiek. Jest nazywana także stopą sportowca lub atlety. To dlatego, że sprzyjają jej długie chodzenie w przepoconym obuwiu, wilgoć i ciepło oraz łatwiej jest zarazić się we wspólnej szatni czy na basenie. Bardzo często współwystępuje z grzybicą paznokci. Warto zaznaczyć, że zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z podłożem, na którym znajdują się grzyby (na przykłada na basenie) czy noszenie butów osoby zakażonej.

Zobacz wideo Zdarza się, że ta choroba nie boli. Problem pojawia się przy zajściu w ciążę:

Grzybica stóp. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Za infekcję odpowiadają grzyby z rodzaju Trichophyton. Jednym z pierwszych symptomów jest pojawienie się zaczerwienień na skórze stóp. Poza tym choroba objawia się swędząca, piekącą i palącą wysypką. Co istotne, zmiany chorobowe pojawiają się zwykle między palcami. Jednak mogą wystąpić także na czubkach palców i pięt. Choroba prowadzi także do tego, że nasze stopy brzydko pachną. Oto najczęstsze objawy grzybicy stóp:

  • Swędząca skóra;
  • wysypka skórna;
  • podrażnienia;
  • pieczenie;
  • popękana i łuszcząca się skóra między palcami, na podeszwie, piętach.

Grzybica stóp - jak wygląda leczenie tej choroby?

W tym przypadku warto działać szybko. Już przy pierwszych objawach warto skonsultować się z lekarzem. Musimy pamiętać o tym, że nie ma szans na to, by choroba ustąpiła samoistnie. W pierwszych fazach objawów zabicie grzybów jest możliwe dzięki specjalnym preparatom. Jednak w późniejszym okresie leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne. Warto zaznaczyć, że symptomów choroby nigdy nie należy lekceważyć, Nieleczona grzybica może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, w tym na paznokcie, ręce, pachwiny. Zdarza się też niestety, że choroba powraca.

Zaczyna się od zaczerwienienia. Ta wstydliwa dolegliwość lubi wracać jak bumerang//shutterstockZaczyna się od zaczerwienienia. Ta wstydliwa dolegliwość lubi wracać jak bumerang//shutterstock shutterstock/SHISANUPONG1986

Grzybica stóp - jak uniknąć zakażenia?

Jak uniknąć zakażenia? Musimy pamiętać przede wszystkim o kilku podstawowych zasadach. Będąc w szatni, na basenie lub w saunie, zawsze nośmy klapki. Poza tym po pobycie we wspólnej szatni dokładnie myjmy stopy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na przestrzenie między palcami. Na co dzień wybierajmy bawełniane lub wełniane skarpetki pochłaniające wilgoć, lub skarpetki wykonane z materiałów syntetycznych, które odprowadzają wilgoć. Nośmy też przewiewne obuwie i unikajmy gumowych lub syntetycznych modeli. 

Czy zdarzyło Ci się walczyć z grzybicą stóp?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.