NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak jelita grubego. Porównują skuteczność nowego testu z kolonoskopią. Ruszyło badanie przesiewowe

Autor: oprac. IB • Źródło: Mat. pras., Rynek ZdrowiaOpublikowano: 21 kwietnia 2024 14:10

Laboratorium Novazym z Poznania i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły w ramach wzajemnej współpracy badanie przesiewowe, w którym porównuje się skuteczność testu COLOTECT™ 1.0 z kolonoskopią.

Rak jelita grubego. Porównują skuteczność nowego testu z kolonoskopią. Ruszyło badanie przesiewowe
Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej Fot. Shutterstock
  • Laboratorium Novazym z Poznania i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie przesiewowe, w którym porównuje się skuteczność testu COLOTECT™ 1.0 z kolonoskopią
  • Badanie obejmuje 1000 pacjentów i jest prowadzone przez prof. Grażynę Rydzewską z Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA
  • Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej
  • Ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalny do złotego standardu, jakim jest kolonoskopia

Badanie obejmuje 1 tys. pacjentów

Laboratorium Novazym z Poznania i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie podjęły współpracę i rozpoczęły badanie przesiewowe, w którym porównuje się skuteczność testu COLOTECT™ 1.0 z kolonoskopią. Naukowcy otrzymali zgodę Komisji Bioetyki i rozpoczęli pobieranie próbek do badań.

Badanie obejmuje 1000 pacjentów i jest prowadzone przez prof. Grażynę Rydzewską z Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Laboratorium Novazym przeprowadza transfer całej linii do diagnostyki, który zakończy się pod koniec kwietnia 2024 roku. Wówczas Instytut MSWiA w Warszawie będzie mógł samodzielnie przeprowadzać diagnostykę.

"Dostępność testu zwiększy liczbę badań w kierunku raka jelita grubego"

COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i jego faz przednowotworowych, tj. tzw. polipów gruczolakowatych, oraz raka okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju, co może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.

Nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, a prosta i intuicyjna procedura pozwala na pobranie próbki przez samego chorego w warunkach domowych. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Jest to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu, jakim jest badanie kolonoskopowe.

- Udostępnienie takiego testu może znacząco przyczynić się do zwiększenia liczebności badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, choroby odpowiedzialnej w Polsce za tysiące niepotrzebnych zgonów rocznie - mówi cytowana w informacji prasowej prof. Rydzewska.

Jednocześnie Laboratorium Novazym informuje o podpisaniu umowy ze Szpitalem Medicover w Warszawie, gdzie już teraz pacjenci mają dostęp do testu COLOTECT™ 1.0. Specjaliści szpitala mogą skierować swoich pacjentów na badanie, a Laboratorium Novazym będzie odpowiedzialne za dostarczenie zestawów do pobrania próbek oraz przeprowadzenie badań na dostarczonych materiałach.




 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum