piątek, 17 maja, 2024
15.4 C
Sobótka

Back to Black: film o Amy Winehouse okiem eksperta od alkoholizmu

Back to Black to nowy film biograficzny opowiadający o życiu muzyki Amy Winehouse. Obejmuje czas od podpisania kontraktu płytowego w wieku 18 lat aż do tragicznej śmierci w wyniku zatrucia alkoholowego w 2011 roku w wieku 27 lat.

Przed premierą filmu reakcje na materiały promocyjne sugerowały, że reakcje krytyczne mogą być mieszane . Znalazło to potwierdzenie we wczesnych recenzjach, które wahały się od zdecydowanie pozytywnych po nieco zjadliwe . Inni omawiają i będą omawiać kręcenie filmów, występy muzyczne i opowiadanie historii lub porównywać opowieść Back to Black z istniejącymi relacjami z życia Winehouse .

Jako osobę badającą alkohol i jego skutki ciekawiło mnie, jak zostanie przedstawione uzależnienie Winehouse od alkoholu i innych substancji.

Winehouse zmarła w 2011 roku w wyniku zatrucia alkoholem, a śledztwo w sprawie jej śmierci wykazało, że miała we krwi 0,416 alkoholu . Ten stopień upojenia zagraża życiu i wiąże się z utratą przytomności oraz zahamowaniem funkcji życiowych.

Film koncentruje się na związku Winehouse (Marisa Abela) z Blakiem Fielderem-Civilem (Jack O’Connell). Jego używanie substancji psychoaktywnych zostaje po raz pierwszy ukazane w opozycji do używania narkotyków przez Winehouse’a (on: „koksoholiczka”, ona: „pijak”), ale ich zachowania zaczynają się uzupełniać. Fielder-Civil opowiada o „toksycznym współuzależnieniu” w jednej ze scen, gdy Winehouse odwiedza go w więzieniu.

Jednak bardziej uderzający niż współzależność jest brak sprawczości, jaki wydaje się mieć Winehouse pomimo jej talentu i sukcesu. W swoich związkach z Fielder-Civilem i ojcem (Eddie Marsan) okazuje niemal uległość. Jej menadżer i wytwórnia mają władzę nad jej karierą. Ale najbardziej szokujące ze wszystkiego jest to, jak natrętność paparazzi uniemożliwia normalne życie.

Uzależnienie Winehouse

Alkohol pojawia się w filmie już od pierwszej sceny, rodzinnej imprezy, która wprowadza nas w bliską relację Winehouse z jej babcią Cynthią (Lesley Manville). Zanim stanie się to jawną częścią fabuły, widzowie otrzymują wskazówki dotyczące związku Winehouse z alkoholem.

Pokazano ją, jak pije czystą wódkę w pubie ze swoim przyszłym menadżerem i samotnie pije mętny koktajl „Rickstasy” (Southern Comfort, wódka, Bailey’s i likier bananowy) w dniu, w którym po raz pierwszy spotyka Blake’a Fieldera-Civila. W jednej scenie mówi babci, że przed występem w programie Jonathana Rossa wypiła „kilka drinków” na odwagę.

Mniej wyraźnie zaznaczone są jednak jej współistniejące problemy psychiczne. Dobrze udokumentowano, że Winehouse doświadczała problemów psychicznych, w tym depresję i bulimię .

Istnieje silny związek między używaniem substancji psychoaktywnych a problemami psychicznymi, które często współistnieją.

Decyzja twórców filmu, aby nie pokazywać zbyt mocno innych problemów psychicznych Winehouse, jest prawdopodobnie słuszna, ponieważ reżyserka Sam Taylor-Johnson stwierdziła, że ​​chce, aby film „radośnie uhonorował” Winehouse. W rezultacie jednak stosunek Winehouse do alkoholu i innych substancji na ekranie jest pozbawiony niuansów.

Złożoność uzależnienia

Prowadzone są szeroko zakrojone badania dotyczące związku stresorów społecznych , konfliktów rodzicielskich , urazów interpersonalnych i skomplikowanej żałoby z używaniem substancji psychoaktywnych.

Widzom przypomina się o tym, co Winehouse straciła, a czego nie miała (małżeństwo rodziców, Fielder-Civil, babcia, dziecko) w sposób ugruntowujący koncepcję „picia, żeby sobie poradzić” lub samoleczenia.

Większość z nas rozumie ideę samoleczenia intuicyjnie. Ale przedstawienie tego na ekranie nie powinno być zbyt uproszczone. Badania nad zespołem stresu pourazowego i zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu wykazały, że brakuje dobrych dowodów na poparcie modelu samoleczenia. Spożywanie alkoholu i zdrowie psychiczne również mają związek w obie strony, co potwierdzają dowody na to, że zdrowie psychiczne wpływa na spożycie alkoholu i odwrotnie .

Pod koniec filmu prośba Winehouse o udanie się na odwyk następuje jako gwałtowne przyspieszenie dzięki klasycznej psychologicznej teorii zachowania „etapów zmiany” , która głosi, że ludzie przechodzą przez sześć etapów zmiany: wstępna kontemplacja, kontemplacja, przygotowanie, działanie , utrzymanie i zakończenie. Niewiele widzimy z jej czasu na odwyku i chociaż później mamy poczucie chronicznej i nawracającej natury uzależnienia, widzowie muszą na końcu wypełnić luki.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż „Back to Black” udaje się uniknąć szkodliwych i stygmatyzujących przedstawień uzależnień i problemów ze zdrowiem psychicznym, widzowie nie mają głębokiego wglądu w realia i złożoność uzależnień.

Sadie Boniface. Kierownik badań w Instytucie Studiów nad Alkoholem, badacz w King’s College London

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Biurowy survival. Co zrobić z toksycznym współpracownikiem?

Człowiek mający rys osobowości zależnej jest jak bluszcz. Bardzo...

Zobacz koniecznie

FotoStory. “Rudy 244”

Było to w Austrii, a dokładniej pod Klasztorem Cystersów...

Czy Droga Atlantycka jest jedną z najpiękniejszych tras turystycznych świata?

Droga Atlantycka jest największą atrakcją trasy 64 łączącej Kristiansund...
00:02:14

„Zwrotniczy”. Minimalistyczne, autorskie kino dla koneserów.

„Zwrotniczy” to idealna propozycja dla spragnionych innego, autorskiego kina....

Latarnia Kvitsøy. Najdłużej działająca latarnia w kraju.

Latarnia Kvitsøy fyr powstała w 1700 roku, czyli wcześniej...

„Jack Reacher. Sekret” to sympatyczna niezobowiązująca wiosenna lektura.

Jeśli po przeczytaniu tytułu podejrzewacie, że dla poszerzenia grona...

Magia run. Sekret pogańskiej duszy

Zanim zaczniemy rozmawiać o runach, przeczytaj mój wpis o...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie