NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Samorząd diagnostów: zostaliśmy pominięci przy opiniowaniu projektu o tabletce "dzień po"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 kwietnia 2024 10:00

Samorząd diagnostów laboratoryjnych zgłasza uwagi do rozporządzenia w sprawie tabletki "dzień po". Jak sie okazuje, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych została pominięta w trakcie trwającego opiniowania projektu.

Samorząd diagnostów: zostaliśmy pominięci przy opiniowaniu projektu o tabletce "dzień po"
Diagności chcą być zaangażowani w procedury wiązane z preskrypcją tabletki "dzień po". Fot. Adobestock/Aut. Krakenimages.com

KRDL: diagności pominięci w procedowaniu projektu

Ministerstwo Zdrowia poprzez procedowane rozporządzenie proponuje zweryfikowanie adekwatności i efektywności wywiadu prowadzonego przez farmaceutę i potencjalnie mogącego być jego wynikiem wystawiania recept farmaceutycznych na leki antykoncepcji awaryjnej w celu zweryfikowania ich potencjału dla m.in. uzyskiwania przez ostatecznych beneficjentów projektowanych bardziej szczegółowej, precyzyjnej, rzetelnej, a przez to kompletnej wiedzy na temat antykoncepcji (w tym awaryjnej). Do projektu odniosła się KRDL, która nie znalazła sie na liście podmiotów wskazanych do opiniowania aktu.

- Rada z całą stanowczością podkreśla, iż projektowane rozporządzenie jest aktem prawnym z zakresu ochrony zdrowia, co za tym idzie powinno być przekazane do Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych do zaopiniowania, na podstawie art. 88 pkt 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej. Ponadto zważywszy na zakres programu pilotażowego, materia nim regulowana zdecydowanie należy do zakresu zainteresowania samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych - przekazała KRDL.

Rada wskazuje tez w stanowisku, że projektowany program pilotażowy należałoby uzupełnić o niezbędny element medycznej diagnostyki laboratoryjnej. Jak czytamy, "w proponowanym brzmieniu projekt zakłada wyłącznie omówienie, przez farmaceutę, zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników tych badań, z pominięciem roli diagnostów laboratoryjnych.

- Natomiast, w celu podniesienia efektywności programu pilotażowego, w projekcie należałoby uregulować również kwestię następczego wykonania badań laboratoryjnych służących uzyskaniu wyników badań do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży oraz do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn - podkreśla rada diagnostów.




Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum