NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Pilotaż KOS-BAR będzie wydłużony. Zmiany w przepisach dotyczących leczenia otyłości

Autor: ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 kwietnia 2024 17:30

Na to czekali prof. Mariusz Wyleżoł, inni lekarze zajmujący się tą chorobą oraz pacjenci cierpiący na otyłość olbrzymią. Jest ich w Polsce ponad 10 tysięcy. Pilotaż programu ich leczenia zostanie wydłużony. Ale nie tylko.

Pilotaż KOS-BAR będzie wydłużony. Zmiany w przepisach dotyczących leczenia otyłości
Program KOS-BAR będzie wydłużony. Fot. Shutterstock/ aut. lego 19861111
  • 21 dni w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień na zgłoszenie uwag do projektu zmian w rozporządzeniu dotyczącym pilotażu KOS-BAR maja zainteresowane strony
  • Czekali na nie nie tylko lekarze prowadzący leczenie w 19 ośrodkach w Polsce, ale cała rzesza pacjentów chorych na otyłość olbrzymią
  • Program będzie realizowany do czerwca 2026 roku, a więc przez kolejne dwa lata

Chirurgiczne leczenie otyłości olbrzymiej w ramach pilotażu

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem projektu jest wydłużenie etapu realizacji wykonywanych świadczeń oraz zwiększenie dostępu do leczenia w programie pilotażowym w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

- Dodatkowo projekt wprowadza zmianę dotyczącą konieczności sporządzenia przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, we współpracy z ośrodkami koordynującymi, raportu częściowego zawierającego analizę i ocenę realizacji programu pilotażowego z 4-letniego okresu realizacji programu pilotażowego i przekazania go ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r. - wskazał projektodawca.

Ponadto celem projektu jest także korekta ust. 1 pkt 2 i 3 w załączniku nr 6 (tabela „Wskaźniki jakości dotyczące opieki i efektów leczenia”) do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego,  wynikająca z oczywistej omyłki w odniesieniu do wzorów matematycznych już funkcjonujących i mających zastosowanie do obliczeń, a tylko wykorzystanych jako wskaźniki jakości dotyczące opieki i efektów leczenia w programie pilotażowym. 

Korekta oczywistej omyłki w odniesieniu do wzorów matematycznych pozwoli na poprawne ich zaimplementowanie do systemu informatycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia i tym samym poprawne wyliczenie wskaźników jakości dotyczących opieki i efektów leczenia niezbędnych do sprawozdania końcowego z realizacji programu pilotażowego.

Projekt wprowadza następujące zmiany:

1) wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego do dnia 30 czerwca 2026 r., co poprawi dostępność do tej formy terapii wśród świadczeniobiorców. Zakłada się, że zmiany wpłyną na poprawę stanu zdrowia większej liczby świadczeniobiorców, w tym na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej, niższą skalę występowania powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji, a przy tym zmniejszenie kosztów leczenia ponoszonych przez państwo;

2) sporządzenie przez Prezesa Funduszu, we współpracy z ośrodkami koordynującymi raportu częściowego w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r. umożliwiającego zmierzenie dotychczasowych rezultatów osiągniętych w ramach modelu kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR;

3) skorygowanie wzorów matematycznych już funkcjonujących i mających zastosowanie do obliczeń, a tylko wykorzystanych jako wskaźniki jakości dotyczące opieki i efektów leczenia w programie pilotażowym w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.





Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum