NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Odpady medyczne i ceny w przetargach pod lupą UOKiK. Raport mówi, jak obniżyć koszty

Autor: oprac. KM • Źródło: UOKiKOpublikowano: 17 kwietnia 2024 17:00

Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku odpadów medycznych. To odpowiedź na wzrosty cen w przetargach na ich odbiór i neutralizację. Sugeruje zniesienie regionalizacji oraz wprowadzenie alternatywnych metod utylizacji w celu obniżenia kosztów. Raport wskazuje także na potrzebę większej współpracy i aktywności szpitali oraz samorządów.

Odpady medyczne i ceny w przetargach pod lupą UOKiK. Raport mówi, jak obniżyć koszty
UOKiK przyjrzał się rynkowi odpadów medycznych w Polsce. Fot. Adobe Stock/Robert Kneschke
  • Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku odpadów medycznych
  • Koncentrowało się ono na przyczynach wzrostu cen w przetargach, możliwościach obniżenia kosztów przez zniesienie regionalizacji i wprowadzenie alternatywnych metod utylizacji odpadów zakaźnych
  • Propozycje te miałyby na celu zwiększenie liczby uczestników przetargów i obniżenie cen
  • Raport zwraca uwagę na potrzebę większej aktywności organizacyjnej i edukacyjnej szpitali oraz samorządów oraz współpracę w przetargach

UOKiK sugeruje zniesienie regionalizacji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził badanie sektora gospodarki odpadami medycznymi, motywowany doniesieniami o znaczących wzrostach cen w postępowaniach przetargowych prowadzonych przez placówki medyczne na usługi związane z odbiorem i neutralizacją takich odpadów. W ramach badania skupiono się na określeniu rynku, w tym jego zakresu geograficznego oraz barier dla nowych uczestników. Przeprowadzone działania miały na celu również oszacowanie mocy przerobowych krajowych i lokalnych zakładów oraz analizę stopnia ich wykorzystania, koncentracji na rynku i dynamiki cen. 

W trakcie badania zdefiniowano napotkane problemy, w tym przyczyny wzrostów cen, i zaproponowano konkretne rozwiązania mające na celu obniżenie kosztów związanych z utylizacją odpadów medycznych. Dotyczy to zarówno dużych szpitali, jak i mniejszych przedsiębiorstw, takich jak salony kosmetyczne czy studia tatuażu. Sugerowane zmiany miały również stanowić impuls do dyskusji o nowelizacji prawnej.

Jedną z propozycji jest zniesienie regionalizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpady zakaźne, stanowiące 85 proc. wszystkich odpadów medycznych, muszą być neutralizowane w województwie, w którym powstały. Proponowane zniesienie regionalizacji miałoby obniżyć koszty ich utylizacji, podobnie jak wcześniejsze zmiany dla odpadów komunalnych.

Potrzeba wprowadzenia alternatywnych metod utylizacji odpadów zakaźnych

Dodatkowo UOKiK zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia alternatywnych metod utylizacji odpadów zakaźnych, które obecnie muszą być spalane w temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Zmiana ta miałaby na celu umożliwienie korzystania z tańszych metod, takich jak te stosowane w spalarniach odpadów komunalnych po wstępnej sterylizacji.

Zniesienie regionalizacji i nowe metody utylizacji miałyby również skutkować zwiększeniem liczby oferentów w przetargach, co z kolei mogłoby doprowadzić do obniżenia cen. Wnioski te oparto na obserwacjach, że większa konkurencja w przetargach prowadzi do znaczącego spadku cen.

Współpraca pomogłaby zredukować koszty

UOKiK sugeruje także większą aktywność szpitali i samorządów, zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i edukacyjnym, oraz rozwijanie infrastruktury komunalnej do obsługi odpadów medycznych. Współpraca w ramach przetargów między szpitalami a nadzorującymi je jednostkami mogłaby również przyczynić się do redukcji kosztów.

Raport charakteryzuje rynek odpadów medycznych jako podzielony na dwa główne segmenty: zamówienia publiczne na kompleksowe usługi transportu i spalania odpadów oraz rynek dla mniejszych placówek, które realizują zamówienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Z analizy konkurencji wynika, że w badanym okresie dominowało kilka dużych podmiotów zarówno w transporcie, jak i w spalaniu odpadów medycznych.

Również analiza rentowności i cen pokazała wzrost marż w sektorze spalarni w badanym okresie, zwłaszcza podczas pandemii, co miało wpływ na wzrost cen. Pandemia znacząco wpłynęła na rynek, wyeliminowała wolne moce przerobowe i zmusiła do wyszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum