NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Warszawa chwali się wysokim odsetkiem znieczuleń do porodu. Ale większość kobiet wciąż rodzi w bólu

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 kwietnia 2024 13:30Zaktualizowano: 17 kwietnia 2024 14:09

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy pochwalił się, że wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu. Nadal jednak 2/3 rodzących skazana jest na ból. Najwyższy odsetek znieczuleń wykonuje Szpital Bielański.

Warszawa chwali się wysokim odsetkiem znieczuleń do porodu. Ale większość kobiet wciąż rodzi w bólu
Znieczulenie do porodu w wielu miejscach jest "luksusem". Fot. Adobe Stock/Iryna
  • Przypomnijmy: jeszcze w styczniu br. Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do premiera o podjęcie kompleksowych działań organizacyjnych, finansowych i prawnych, które pozwoliłyby zwiększyć dostępność do znieczulenia w czasie porodu
  • Zdaniem NRL faktyczna dostępność jest różna w zależności od placówki medycznej i posiadanych przez nią zasobów kadrowych pozwalających na wykonanie znieczulenia
  • W samej Warszawie w 2023 roku w szpitalach niemal 1/3 rodzących kobiet otrzymała znieczulenie łagodzące ból
  • Choć skala wydaje się niewielka, jest i tak dużo większa niż wynosząca w Polsce średnia - ok. 14 proc.

Znieczulenia do porodu. Ważne dane z Warszawy

Przypomnijmy: w styczniu tego roku NRL zaapelowała do premiera o podjęcie działań zwiększających dostępność do znieczulenia w czasie porodu. Rada zaznaczyła jednocześnie, że faktyczna dostępność jest różna w zależności od placówki medycznej i posiadanych przez nią zasobów kadrowych pozwalających na wykonanie znieczulenia.

Przy okazji Naczelna Rada Lekarska zwróciła uwagę, że utrzymujący się w Polsce od wielu lat znaczny (na tle innych państw Europy) odsetek porodów wykonywanych metodą cięcia cesarskiego może mieć swoje źródło właśnie w obawie kobiet przed narażeniem na ból w czasie porodu siłami natury bez dostępu do znieczulenia.

W tym kontekście warto przytoczyć dane od samego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, z których wynika, że w stolicy wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze i szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi znajdują się w czołówce placówek z najwyższym odsetkiem znieczuleń wykonywanych podczas porodów.

- W 2023 roku w naszych szpitalach niemal 1/3 rodzących kobiet otrzymała znieczulenie łagodzące ból. Najwyższy odsetek znieczuleń porodowych wykonano w Szpitalu Bielańskim - niemal 80 proc., oraz kolejno w: Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (blisko 72 proc.) i Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej, Szpitalu Praskim, Szpitalu św. Rodziny i Warszawskim Szpitalu Południowym - podała w oficjalnym komunikacie wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

To nie wszystko, ponieważ Warszawa finansuje także program leczenia niepłodności metodą in vitro, dzięki któremu do tej pory przyszło na świat już ponad 2400 dzieci, oraz bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne o przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Co roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek, które spodziewają się dziecka. Na trwającą edycję, realizowaną w latach 2023-2025, Warszawa przeznaczy niemal 16 mln zł.

W 2023 roku miasto zainaugurowało działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) z siedzibą przy ul. Inflanckiej. To placówka, która gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku - od juniorki do seniorki - podano w komunikacie.

Znieczulenie do porodu wciąż "luksusem"

Także Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oferuje wszystkim pacjentkom znieczulenie do porodu. - Nie bardzo rozumiem, dlaczego znieczulenie do porodu wciąż traktuje się jako luksus. Nie wyobrażamy sobie, żeby iść do stomatologa i nie móc skorzystać ze znieczulenia. Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać - powiedział prof. Przemysław Oszukowski, kierownik Bloku Porodowego w ICZMP, podczas konferencji prasowej 29 marca.

Ekspert poinformował, że w ubiegłym roku znieczulenie zewnątrzoponowe podczas planowych porodów siłami natury zastosowano u blisko 30 proc. pacjentek ICZMP. Choć skala wydaje się niewielka, jest ona dużo większa niż wynosząca w Polsce średnia ok. 14 proc. Problem ten dotyczy m.in. dostępności w szpitalach anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych mogących podać znieczulenie.

Także w marcu odbyła się konferencja dolnośląskiej Lewicy. Wiceprzewodnicząca Anna Kołodziej poinformowała, że Lewica zwróci się do NFZ o kontrolę w oddziałach ginekologiczno-położniczych w regionie.

- Dochodzą nas informacje, że pomimo iż szpitale mają kontrakty na poszczególne procedury medyczne związane z działalnością oddziałów ginekologiczno-położniczych, to nie są one zawsze realizowane - powiedziała Kołodziej.

Podkreśliła, że pacjentki udające się do szpitala muszą mieć pewność, że skorzystają ze wszystkich gwarantowanych prawem procedur. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum