NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Prawo do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności i nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników. Ważne zmiany

Autor: oprac. JKB • Źródło: Prawo.plOpublikowano: 15 kwietnia 2024 21:30

Nowe wytyczne dla lekarzy, orzekających o stopniu niepełnosprawności oraz  orzeczenia o niepełnosprawności wydawanych bez terminu ważności. O zmianach w tym zakresie informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Prawo do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności i nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników. Ważne zmiany
MRPiPS pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności. Fot. AdobeStock
  • MRPiPS jest w trakcie prac nad opracowaniem nowych wytycznych dotyczących systemu orzekania o niepełnosprawności i jej stopniu
  • Celem wspomnianych prac – jak relacjonuje Prawo.pl – jest wyeliminowanie z systemu orzecznictwa absurdalnych orzeczeń wydawanych na krótki czas np. w przypadku chorób rzadkich
  • Według zapowiedzi resortu, mają pojawić się także nowe narzędzia nadzoru dla pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.
  • – Za chwilę nowe wytyczne zostaną skierowane do zespołów orzekania o niepełnosprawności – zapowiedział dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński

Prace resortu nad nowymi wytycznymi

W trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich, głos zabrał Krzysztof Kosiński, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON). Jak zaznaczył, prace w MRPiPS mają służyć ukróceniu systemu absurdalnego orzecznictwa na krótki czas.

– Pracujemy nad tym, aby te interwały czasowe wydawania orzeczeń o niepełnosprawności były mocno wytyczone. Nie możemy pozwolić sobie w pracach wewnątrz ministerstwa na zmianę definicji niepełnosprawności i jej stopnia, które dość precyzyjnie wyznaczają czas minimalnych ograniczeń, ale to, co możemy zrobić to powiązać je z okresem rozwojowym dzieci, a w przypadku dorosłych z wytyczeniem minimalnych okresów, na które powinny być wydawana orzeczenia – powiedział Krzysztof Kosiński, cytowany przez Prawo.pl.

Dodał przy tym, że na świecie odchodzi się od orzekania na stałe, opierając się o ocenę funkcjonalną danej osoby i to ona ma być kluczem w nowym systemie orzekania. Teraz jest to sprawdzane przy okazji wydawania decyzji dotyczących prawa do świadczenia wspierającego. Co jakiś czas należy podjąć taką ocenę, aby sprawdzić zapotrzebowanie osoby ocenianej na określone wsparcie.

– Za chwilę nowe wytyczne zostaną skierowane do zespołów orzekania o niepełnosprawności. Mamy też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi, które dadzą nam trochę większe możliwości – zapowiedział Kosiński.

Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane na stałe

Zdaniem dyrektora biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych bardzo ważna jest baza wiedzy o chorobach rzadkich, do której będą mieli dostęp lekarze orzecznicy. Innym istotnym elementem prac resortu nad wspomnianymi wytycznymi jest również to, aby ujednolicić orzecznictwo. Dzięki temu regionalnie wydawane orzeczenia dla osób w podobnej sytuacji nie będą się różnić.

Dyrektor BON wskazał także – jak wyjaśnia Prawo.pl – że resort rodziny zajmie się problemem z lekarzami orzecznikami, którzy nie odnoszą się do dokumentacji medycznej przedstawionej komisji orzeczniczej.

Tym samym, w wytycznych mają znaleźć się i te dotyczące konieczności odniesienia się przez orzecznika do dokumentacji medycznej. Co więcej, zaświadczenia lekarskie będą zawierały szczegółowe informacje o sytuacji zdrowotnej osoby wnioskującej o orzeczenie.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum