NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Uczelnie ministra się nie boją i ruszają z naborami na nowe kierunki lekarskie. Politechnika Bydgoska: zgoda jest ostateczna

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 03 kwietnia 2024 06:00   • Zaktualizowano: 03 kwietnia 2024 12:47

Minister nauki analizuje cofnięcie zgód na kierunki lekarskie z negatywną oceną PKA. - Decyzja o udzieleniu Politechnice Bydgoskiej pozwolenia jest ostateczna i nie jest warunkowa - mówi tymczasem prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Szymon Różański. PBŚ przygotowuje się do uruchomienia czerwcowego naboru na 60 miejsc.

Uczelnie ministra się nie boją i ruszają z naborami na nowe kierunki lekarskie. Politechnika Bydgoska: zgoda jest ostateczna
Politechnika Bydgoska od czerwca rusza z naborem na kierunek lekarski Fot. Shutterstock (fot. ilustracyjne)
  • Jeżeli jakiś kierunek lekarski będzie miał negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, to nie powstanie - zapowiedział pytany przez Rynek Zdrowia minister nauki Dariusz Wieczorek
  • Wśród takich uczelni jest m.in. Politechnika Bydgoska, która uzyskała zgodę poprzedniego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka - mimo negatywnej opinii PKA - na uruchomienie lekarskiego od roku akademickiego 2024/25
  • Nabór ruszy w czerwcu tego roku, planujemy przyjęcie 60 osób - mówi nam prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Szymon Różański

Politechnika Bydgoska uruchamia kierunek lekarski. Nabór w czerwcu

Politechnika Bydgoska oraz Akademia Tarnowska planują uruchomić kierunek lekarski w tym roku, Olsztyńska Szkoła Wyższa - filia w Cieszynie - od roku akademickiego 2025/2026. Wszystkie trzy uczelnie dostały na to zgodę byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, choć opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej była negatywna.

Obecny minister nauki Dariusz Wieczorek przyznał, że analizuje możliwość cofnięcia zgód wydanych przez poprzedników, jeżeli jakiś kierunek lekarski będzie miał negatywną opinię PKA.

Jak tłumaczy nam prorektor ds. rozwoju, 20 marca Senat PBŚ zatwierdził program studiów, "który został dostosowany do nowych standardów kształcenia na kierunku lekarskim".

- Nabór ruszy w czerwcu. Planujemy przyjęcie 60 osób. Okres kilku miesięcy po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie kształcenia został wykorzystany na stworzenie Wydziału i jego struktury organizacyjnej, zatrudnienia pracowników i prace nad rozwojem potencjału naukowego w zakresie dyscypliny „nauki medyczne” - mówi Rynkowi Zdrowia dr hab. inż. Szymon Różański.

Podkreśla, że decyzja o udzieleniu PBŚ pozwolenia na kierunek lekarski jest ostateczna i nie jest warunkowa.

- Z wielką powagą podeszliśmy do uwag PKA i dołożyliśmy wszelkich starań, by dokonać odpowiednich zmian w zakresie wskazanym przez Komisję Akredytacyjną. Dokonaliśmy też gruntownej analizy kadry, dostosowaliśmy również wymagania rekrutacyjne do uwag PKA - mówi.

- Władze Uczelni, realizując kolejne etapy zaplanowane we wniosku, pozostają do dyspozycji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, deklarując jednocześnie gotowość do poddania się ocenie PKA, szanując jej uwagi i poważnie podchodząc do opinii i oceny - dodaje.

"Rusza remont prosektorium, powstanie centrum symulacji medycznych"

Prorektor tłumaczy, że na pierwszym i drugim roku studiów zajęcia będą prowadzone wyłącznie w Bydgoszczy, a niewielka część zajęć klinicznych (m.in. z pediatrii i psychiatrii) ma być realizowana w lecznicach w Świeciu i w Grudziądzu (stosowne umowy zostały podpisane).

Finiszują też prace związane z przekazaniem Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego PBŚ, co nastąpi najpóźniej w czerwcu tego roku.

- W momencie, gdy Uczelnia stanie się podmiotem tworzącym Szpital, będzie można przystąpić do dalszego rozwoju i poszerzania możliwości terapeutycznych i dydaktycznych placówki - tworząc szpital kliniczny, oczywiście nie przez zmianę szyldu - tylko przez harmonijny rozwój. Fakt, że 8 szpitali w regionie wyraziło chęć i gotowość współpracy z Uczelnią, jest dla Politechniki wielką wartością - mówi Różański.

Zwraca uwagę, że rozpoczyna się remont prosektorium na terenie Szpitala Miejskiego, a po przekazaniu placówki Uczelni "niezwłocznie przystąpimy do projektowania i budowy na terenie Szpitala centrum dydaktycznego, w którym znajdzie się nowe prosektorium anatomii prawidłowej, medycyny sądowej i centrum symulacji medycznych".

- Uczelnia ma zabezpieczone środki finansowe na realizację tej inwestycji. Już w zeszłym roku ruszyły zakupy doposażenia posiadanych laboratoriów, które zapewnią kształcenie w obszarze nauk podstawowych - biochemia, biofizyka, mikrobiologia, histologia, genetyka - mówi Różański.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum