NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Szpital to nie przechowalnia. Ruszyła kampania izb lekarskich #WspólneŚwięta

Autor: Oprac. AN • Źródło: OIL w WarszawieOpublikowano: 29 marca 2024 11:30Zaktualizowano: 29 marca 2024 11:50

Jak przypomina Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, finansowanie opieki długoterminowej nad osobami starszymi liczone jako odsetek PKB jest w Polsce około dwa razy mniejsze niż wynosi średnia unijna. Sprzyja to problemowi samotności osób starszych w okresach świątecznych.

Szpital to nie przechowalnia. Ruszyła kampania izb lekarskich #WspólneŚwięta
Izby lekarskie przypominają o problemach dotyczących polityki senioralnej. Fot. Shutterstock/Stokkete

 

Ważna kampania społeczna izb lekarskich

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wraz z izbami bydgoską i szczecińską zorganizowała kampanię społeczną #WspólneŚwięta, która zwraca uwagę na kwestię samotności seniorów w czasie dni świątecznych.

– Jako lekarze potrafimy zapewnić profesjonalną opiekę medyczną, jednak wsparcie rodziny jest niezbędne dla pełnej rekonwalescencji psychicznej i fizycznej pacjentów, szczególnie w okresie świąt, który powinien być czasem bliskości i ciepła – uzasadnia wiceprezeska Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Olga Rostkowska.

Natomiast szef szczecińskiej OIL Michał Bulsa dodał, że „wspólna kampania to ważne przedsięwzięcie, bo nigdy dość podkreślania, że szpital powinien służyć leczeniu, a nie zapewnianiu opieki długoterminowej. Wszystkim nam zależy, by seniorzy mogli spędzać święta w domach”.

Z kolei prezeska Bydgoskiej Rady Lekarskiej Aleksandra Śremska podkreśla, że opieka długoterminowa seniorów z wielochorobowością to jedno z ważniejszych wyzwań naszego systemu ochrony zdrowia w obliczu starzejącego się społeczeństwa.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Bank Światowy, na które powołuje się OIL w Warszawie, finansowanie opieki długoterminowej nad seniorami liczone jako odsetek PKB jest w kraju dwa razy mniejsze niż średnia unijna. W Polsce jest także mniej placówek stacjonarnych, mniej opieki domowej/dziennej/wytchnieniowej.

Niestety według prognoz demograficznych GUS problem opieki długoterminowej dla seniorów dotkniętych wielochorobowością nie rozwiąże się sam, ponieważ raczej będzie narastał.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum