NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Diagności laboratoryjni chcą oddzielnie kontraktować świadczenia z NFZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: Krajowa Rada Diagnostów LaboratoryjnychOpublikowano: 28 marca 2024 14:00Zaktualizowano: 28 marca 2024 15:36

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wydała stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wskazuje m.in., że rozporządzenie powinno uwzględniać możliwość zawierania odrębnych umów przez diagnostów laboratoryjnych z NFZ.

Diagności laboratoryjni chcą oddzielnie kontraktować świadczenia z NFZ
KRDL wydała stanowisko w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń. Fot. Shutterstock/Parilov
  • W swoim stanowisku Rada podkreśliła, że nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu
  • Jednocześnie samorząd podkreśla, że rozporządzenie powinno uwzględniać możliwość zawierania odrębnych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez diagnostów laboratoryjnych
  • Rada postuluje ponadto - jako konieczną - odpowiednią zmianę prawa i umożliwienie stosowania wobec świadczeniodawców nienależących do tzw. sieci szpitali współczynnika korygującego

Diagności laboratoryjni o umowach na udzielanie świadczeń

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko do projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Na wstępie Rada zaznacza, że nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu, ale wskazuje, że rozporządzenie powinno uwzględniać możliwość zawierania odrębnych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez diagnostów laboratoryjnych.

Jak wskazano, według obecnie obowiązujących przepisów diagnosta – mimo że jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą i może udzielać świadczeń – jednak nie może zawrzeć odrębnej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Diagności o współczynnikach korygujących związanych z jakością

- Niezależnie od powyższego Rada zauważa potrzebę wprowadzenia zmiany w § 16 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej polegającej na dodaniu nowego ust. 2a, zgodnie z którym prezes NFZ byłby zobowiązany do stosowania względem świadczeniobiorców spoza tzw. sieci szpitali współczynników korygujących – czytamy  ponadto w stanowisku.

KRDL podkreśla, że ukształtowanie systemu prawa, który różnicuje sytuację laboratoriów diagnostycznych posiadających takie samo świadectwo potwierdzające jakość, a różniących się wyłącznie ze względu na przynależność lub jej brak do sieci szpitali, budzi wątpliwości w zakresie równego traktowania tych podmiotów i dochowania gwarancji równego dostępu pacjentów do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Rada podkreśla w swoim stanowisku, że w obecnym stanie prawnym medyczne laboratoria diagnostyczne lub mikrobiologiczne mają możliwość pozyskania zwiększonych środków na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, w związku z zastosowaniem współczynnika korygującego. Jednakże – jak wskazuje KRDL – możliwość ta dotyczy wyłącznie laboratoriów będących jednostką organizacyjną świadczeniodawcy, który został zakwalifikowany do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia, czyli tworzących tzw. sieć szpitali.

- Rada postuluje – jako konieczną – odpowiednią zmianę prawa i umożliwienie stosowania wobec świadczeniodawców nienależących do tzw. sieci szpitali, w których jednostką organizacyjną jest medyczne laboratorium diagnostyczne lub mikrobiologiczne współczynnika korygującego związanego z jakością procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej wynoszącego 0,005. Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 22 września 2017 roku w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – podsumowano.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum