Poród stanowi dla większości kobiet jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a priorytetem dla nich stają się wówczas komfort i bezpieczeństwo – zarówno ich samych, jak i rodzącego się dziecka. Szukając takich właśnie warunków, coraz więcej przyszłych mam wybiera alternatywy dla standardowych porodów w placówkach publicznych, wybierając poród w prywatnym szpitalu. Tym bardziej, iż istnieje możliwość skorzystania z porodu w placówce prywatnej nieodpłatnie, w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak to działa i na co zwrócić uwagę, planując taki poród? Oto szczegóły.
Jakie świadczenia obejmuje poród finansowany przez NFZ i kiedy można z takiej opcji skorzystać?
Prywatny poród Łódź na NFZ jest możliwy. Jest tu jednak jeden zasadniczy warunek – wybrana placówka musi mieć podpisany z funduszem kontrakt na świadczenie takich konkretnie usług. Wówczas pacjentka, której przysługuje bezpłatna opieka zdrowotna w ramach NFZ, może skorzystać z tych samych świadczeń, które oferują publiczne szpitale, ale często w warunkach dużo bardziej komfortowych.
W ramach umowy wybranego szpitala położniczego bądź oddziału położniczego z NFZ, pacjentka wybierając prywatny poród ma prawo do skorzystania z pełnego pakietu usług – analogicznie jak w publicznych placówkach, a zatem należy się jej opieka medyczna w czasie porodu, która obejmuje opiekę lekarza ginekologa-położnika, położnej oraz anestezjologa, jeżeli zajdzie potrzeba podania znieczulenia. Również w sytuacji gdy stan zdrowia rodzącej tego wymaga, bądź też gdy wyrazi ona taką potrzebę, należy się jej bezpłatne znieczulenie.
Również noworodek zostaje objęty opieka bezpłatną zaraz po narodzinach, łącznie z pełnym pakietem badań standardowo wykonywanych w ramach kontraktu. Chodzi tu o takie usługi, jak wykonanie badań przesiewowych, szczepienia oraz zapewnienie opieki neonatologa. Do tego mama i dziecko mogą przebywać w szpitalu w standardowych warunkach przewidzianych przez placówkę.
Dlaczego kobiety decydują się na poród w prywatnej placówce na NFZ?
Poród w szpitalu prywatnym na NFZ kojarzy się przede wszystkim z wyższym standardem obsługi, spokojniejszą atmosferą, a także większą możliwością personalizacji opieki. Zatem główne powody, dla których przyszłe mamy wybierają prywatne kliniki to komfortowe warunki pobytu w pokojach jedno i dwuosobowych, bardziej intymne środowisko oraz udogodnienia, takie jak indywidualna łazienka czy specjalne posiłki zgodne z dietą. Poza tym w takich placówkach pacjentki mają zwykle możliwość korzystania z bardziej indywidualnej opieki, w tym np. wyboru lekarza prowadzącego poród czy położnej. Wiele rodzących wybierających prywatny poród w Łodzi na NFZ docenia też kameralność prywatnych placówek – bez tłumów i ewentualnych niedogodności wynikających z przepełnienia oddziałów publicznych.
materiały partnera (lh)