Cypryjskie budowy stoją

cypr24.eu 6 godzin temu

Od blisko miesiąca strajkują pracownicy betoniarni – cypryjska budowlanka na skraju przepaści

Branża budowlana walczy z narastającymi perturbacjami, gdyż trwający od 5 listopada strajk bezterminowy w sektorze betonu towarowego, który wkracza w swój 25. dzień, nie rokuje na jego zakończenie.

Źródła branżowe twierdzą, iż obecna sytuacja przypomina paraliż, jaki zaobserwowano podczas pandemii COVID-19, kiedy to wstrzymano prace zarówno w przypadku inwestycji prywatnych, jak i sztandarowych projektów publicznych.

Plac budowy muzeum na terenie byłego Szpitala Ogólnego w Nikozji jest od kilku dni nieczynny.

Podobne opóźnienia dotyczą projektu renowacji starego stadionu GSP, którego ukończenie do końca roku jest mało prawdopodobne.

Federacja Stowarzyszeń Wykonawców Budowlanych Cypru (OSEOK) ostrzegła, iż ​​ogólnokrajowe zakłócenia mogą mieć wpływ na sektor turystyczny, szczególnie w odniesieniu do niedokończonych renowacji hoteli.

Organizacja zaapelowała do obu stron o osiągnięcie kompromisu, który będzie korzystny dla całej gospodarki.

Oczekuje się, iż wykonawcy robót budowlanych będą wnioskować za pośrednictwem OSEOK o ogólne przedłużenie kontraktów publicznych trwających co najmniej dwa razy dłużej niż czas trwania strajku, bez kar finansowych – podobnie jak w przypadku ustaleń poczynionych w czasie pandemii.

Strajk ten stał się najdłuższą akcją protestacyjną na Cyprze od czasu uzyskania niepodległości, przewyższając 21-dniowy strajk branży budowlanej z 2013 r.

Pracownicy strajkują, ponieważ w układach zbiorowych pracy zawarto zapisy dotyczące wynagrodzenia za nadgodziny. Jest to główny temat najnowszej propozycji ministra pracy, który kontynuuje działania mediacyjne.

Projekty sektora prywatnego również będą musiały rozwiązać problemy związane z opóźnieniami poprzez negocjacje, co prawdopodobnie powiąże się z dodatkowymi kosztami.

Idź do oryginalnego materiału