Nordic walking jest sportem wywodzącym się z Finlandii. Różnica pomiędzy takim treningiem a normalnym marszem polega na angażowaniu dodatkowych partii mięśni poprzez używanie specjalnie przeznaczonych do tego kijków. Dzięki temu nordic walking może świetnie wpływać na naszą kondycję, zdrowie oraz samopoczucie.
Nordic walking a serce - co daje tren trening?
Przeprowadzono badania, których wyniki zostały opublikowane w maju 2024 roku na łamach portalu naukowego "Nature". Jego autorami są polscy badacze z Politechniki Wrocławskiej, którzy chcieli sprawdzić, jak 6-tygodniowy trening nordic walking, może wpływać na aspekty fizjologiczne oraz biochemiczne osób, które mają chorobę niedokrwienną serca.
W badaniu udział wzięło dwunastu mężczyzn. Uczestnicy pokonywali pewien dystans wybraną przez siebie trasą i z preferowaną przez siebie prędkością. Początkowo robili to bez kijów nordic walking. Następnie powtarzali to samo zadanie, wykorzystując już do tego klasyczne kije oraz kije mechatroniczne. Badania wykazały, iż bez względu na rodzaj używanego kija u pacjentów zauważono znaczną poprawę wyników w testach wysiłkowych, wykorzystujących EKG oraz poprawę chodu.
Wobec tego autorzy tego badania wskazują, iż dzięki pozyskanym przez nich danym, możemy uznać, iż trening nordic walking poprawia mechanikę chodu oraz zwiększa wydolność wysiłkową pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.
Czytaj również: Wsyp do porannej kawy. Świetnie smakuje, a do tego pomaga usunąć boczki
Jakie jeszcze korzyści przynosi uprawianie nordic walkingu?
Jednak to nie jedyna zaleta regularnego marszu nordic walking. Aktywność angażuje również nasze mięśnie nóg, miednicy rąk oraz barków. Dzięki temu działa wszechstronnie i wzmacnia wiele partii ciała. Co więcej, taki trening to idealne rozwiązanie dla osób, który borykają się z bólem pleców, w części lędźwiowej oraz piersiowej.
Wynika to z tego, iż podczas marszu oraz poruszania rękami w równym tempie, mięśnie przykręgosłupowe zaczynają się rozluźniać oraz wzmacniać. Wobec tego może to przynieść ulgę każdemu, kto ma problemy z plecami, a także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia.
Co więcej, jest to nie tylko świetny sposób na dotlenienie mózgu, ale i zgubienie zbędnych kilogramów. Nordic walking może spalać choćby 22 proc. więcej kalorii niż zwykły marsz. Dodatkowo dzięki kijkom, amortyzującym każdy krok, jest to aktywność, która nie obciąża naszych stawów. Pozwala to poprawić elastyczność, mobilność oraz równowagę.
Dodatkowo regularne treningi nordic walking wpływają na poprawę jakości snu. Oprócz tego systematyczny marsz z kijkami pozwala zredukować poziom stresu i wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia.
Nordic walking - jak wykonywać trening, aby przyniósł efekty?
Nordic walking może przynieść wiele dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak, aby tak się stało, musimy odpowiednio wykonywać ten trening, ponieważ niewłaściwe korzystanie z kijków, zamiast odciążyć stawy, mogłoby je dodatkowo zmęczyć. Wobec tego warto wiedzieć, jak uprawiać nordic walking, aby przynosił on pożądane skutki. Oto, o czym należy pamiętać podczas treningu:
- Ustawiamy się prosto z kijkami po bokach.
- Wykonujemy krok do przodu.
- Ręka, podążająca do przodu nie powinna unosić się ponad linię pępka.
- Ręka, która znajduje się z tyłu, nie może lądować poniżej pośladków.
- Podczas chodzenia, kijki należy trzymać mocno i wbijać je w podłoże.
- Stopniowo powinniśmy zmniejszać siłę chwytu, aż do momentu, gdy ręka znajdzie się z tyłu.
- W trakcie treningu, nie spieszmy się i dbajmy o równe tempo.
- Zachowujmy płynność ruchu.
Zobacz też:
Pij zamiast kawy. Działa pobudzająco i wspomaga odchudzanie
Brzydko pachnie i pcha się do domu. Tak ochronisz przed nim mieszkanie
Dzięki temu pomidory będą świeże dwa razy dłużej. Podziękujesz sobie za tę zmianę