W specjalnych okularach rozszerzonej rzeczywistości lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu wykonali zabieg brachyterapii, ratując oko pacjenta z zaawansowanym rakiem skóry twarzy. Poznańscy medycy – jako pierwsi w Europie – wykorzystali technologię AR, precyzyjnie planując i przeprowadzając terapię, której celem było całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji i estetyki oka oraz twarzy.
To pionierskie osiągnięcie pokazuje, jak nowoczesne technologie zmieniają przyszłość onkologii.
Poznań: pierwszy w Europie zabieg brachyterapii z użyciem rozszerzonej rzeczywistości
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu zapisało się na kartach historii medycyny, wykonując pierwszy w Europie zabieg brachyterapii wspomagany technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). To przełomowe osiągnięcie, zrealizowane przez dr. Artura Chyrka, Kierownika Pracowni Implantów Stałych w WCO nie tylko zwiększa precyzję i bezpieczeństwo terapii, ale otwiera nowe możliwości w leczeniu nowotworów.
Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii i polega na dotarciu do guza, a następnie zniszczeniu go wysoką dawką promieniowania.
Zabieg dotyczył dorosłego pacjenta z miejscowo zaawansowanym rakiem skóry twarzy w okolicy oczodołu, który równocześnie przechodzi terapię immunologiczną.
– Innowacyjne zastosowanie AR pozwoliło na wyjątkowo precyzyjną implantację aplikatorów do radioterapii, mającą na celu całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji oka i estetyki twarzy – wyjaśnia dr Artur Chyrek, Kierownik Pracowni Implantów Stałych w WCO i główny operator zabiegu.
Zastosowanie specjalnych okularów w technologii rozszerzonej rzeczywistości umożliwiło lekarzom i fizykom medycznym precyzyjne planowanie i wykonanie zabiegu, co zwiększa skuteczność terapii oraz komfort pacjenta. To drugi tego typu zabieg na świecie i pierwszy przypadek w Polsce wykorzystania AR w leczeniu radykalnym u dorosłego pacjenta.
Nowatorski zabieg jest efektem współpracy ekspertów z różnych dziedzin, a jego sukces otwiera nowe perspektywy w leczeniu onkologicznym.
– Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości możemy osiągać niespotykaną dotąd precyzję, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo terapii – podkreśla dr Grzegorz Bielęda, fizyk medyczny z Zakładu Fizyki Medycznej i Pracowni Planowania Brachyterapii w WCO asystujący przy zabiegu.
Innowacyjne działania poznańskiego zespołu z WCO dają nadzieję pacjentom na bardziej efektywne i komfortowe leczenie.
źródło: materiały prasowe WCO
Post Brachyterapia z użyciem rozszerzonej rzeczywistości – pionierski zabieg pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.