90% Polaków ma niedobory tej witaminy. Cierpią na wypadanie włosów i bóle mięśni

zdrowie.gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Shutterstock


Specjaliści jasno wskazują, iż choćby 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Jak widać, jest to duży problem, który nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jakie objawy towarzyszą niedoborowi witaminy D, jakie konsekwencje za sobą niosą i jak im zapobiegać? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tak jak witamina A, K oraz E. Jej rola dla naszego organizmu jest nieoceniona, a wszelkie niedobory mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też tak ważne jest sprawdzanie poziomu tej witaminy w naszym organizmie i szybkie reagowanie, kiedy wykryte zostaną niedobory.
REKLAMA


Zobacz wideo


Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?


Za co odpowiada witamina D?Rolą witaminy D jest między innymi utrzymywanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, a zatem wpływa przede wszystkim na stan naszych kości. Jak doskonale wiemy, już od pierwszych dni życia zaleca się suplementację witaminy D, aby zapobiegać krzywicy i wspierać prawidłowy rozwój kości. Co więcej, już kobiety planujące ciążę powinny wdrożyć suplementację witaminy D do swoich codziennych nawyków. W jaki sposób objawia się niedobór witaminy D?Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia poziomu witaminy D w naszym organizmie? Jednymi z pierwszych objawów jest senność, brak energii, pogorszenie nastroju, problemy ze snem. Inne objawy niskiego poziomu witaminy D we krwi to m.in.:wypadanie włosów;spadek koncentracji;wolniejsze gojenie się ran;częste infekcje;nadciśnienie;biegunka;brak apetytu;bóle mięśni;bóle kości;uczucie bólu skóry.W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów powinniśmy udać się do specjalisty. jeżeli lekarz będzie podejrzewał u nas niedobór witaminy D to skieruje nas na badania, które wykażą czy faktycznie poziom tej witaminy w naszym organizmie jest zbyt niski. jeżeli tak, zaleci nam suplementację w odpowiednich dla nas dawkach.Konsekwencje niedoboru witaminy DMusimy mieć na uwadze fakt, iż przewlekły niedobór witaminy D w naszym organizmie może nieść fatalne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z nich jest zwiększona podatność na złamania kości. Dodatkowo niedobór witaminy D może skutkować także:


pogorszeniem słuchu;spadkiem odporności;zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego;osteoporozą;wypadaniem zębów;stanami zapalnymi skóry;chorobami autoimmunologicznymi;nowotworami.W jaki sposób zapobiegać niedoborom witaminy D?Jeśli lekarz stwierdzi u nas niedobór witaminy D to zaleci odpowiednią suplementację. To ważne, aby stosować się do zaleceń specjalisty w tym zakresie, bowiem suplementacja witaminy D musi przebiegać w odpowiedni sposób. Ponadto, aby zapobiegać niedoborom witaminy D powinniśmy codziennie przebywać na słońcu przez około 20 minut dziennie w godzinach między 10 a 15. Aby synteza witaminy D w skórze przebiegała prawidłowo, powinniśmy wystawiać na działanie słońca jak największą powierzchnię ciała nieosłoniętą ubraniami. Wiemy jednak, iż w naszej szerokości geograficznej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym dostęp do promieni słonecznych jest bardzo ograniczony. Z tego też powodu zaleca się dostarczanie witaminy D z dietą. Jest ona obecna w takich pokarmach jak:jaja;ryby morskie;sery;produkty mleczne;wątróbka;oleje roślinne.Jednak najbardziej zalecanym sposobem na dostarczenie witaminy D do naszego organizmu jest jej suplementacja przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Idź do oryginalnego materiału